Jak vyměřit garnýž

Nevíte si rady s tím, jak dlouhou garnýž koupit a jak ji správně vyměřit? Jednoduše jsme v obrázkovém návodu popsali, jaké rozměry a pravidla je dobré dodržet při nákupu, i to, jak jí následně ukotvit nad okno.

Tento návod je vhodný pro kovové garnýže, kombinované garnýže i garnýže ze dřeva.

 

  1. Rozmyslete si, co budete na garnýži používat.

Zavěšovat můžete samostatně záclonu, nebo závěs. V tom případě zvolte jednořadou garnýž. Potřebujete zavěsit závěs i záclonu, nutně musíte koupit garnýž dvoutyčovou.

  1. Jak vysoko zavěsit garnýž

Je nutné, aby nad oknem byl dostatečný prostor na zavěšení garnýže. Minimum je 10-15 cm. Musíte počítat s tím, že na garnýži bude viset ještě krouže s žabkou nebo háčkem. Vytvořte tak dostatečný prostor, aby záclona (závěs) zakryl okno správně.

  1. Kam ukotvit konzole garnýže

Konzole drží celou garnýž i s textilii a zároveň vymezuje prostor, který je zakrývaný záclonou a závěsem. Když se rozhrnou závěsy, chcete v pokoji co nejvíce světla, proto je velmi důležitý dostatečný prostor, kam látku shrnout. Nemůžete pominout ani estetický vzhled, záclona má dostatečně překrývat okno z obou stran okna. Konzoli tedy ukotvěte minimálně 25 cm od okna.

 

  1. Výpočet celkové délky garnýže

Celková délka garnýže se vypočítá jednoduše. Vezměte šířku okna, připočítáte navíc šíři ke konzoli a samozřejmě musíte počítat i s tím že za konzolí garnýž přesahuje a končí koncovkou. Pro vyvážený vzhled musí být za konzolí ještě min 10-15 cm.

Je to jako jednoduchá rovnice:

Délka garnýže = šířka okna + 2x přesah ke konzoli + 2x přesah ke koncovce